Stare gry w nowych odsłonach online

Obecnie możemy zaobserwować pewną tendencję wśród nowych gier online, które na potęgę są wydawane w formie free to play. Chodzi oczywiście o wydawanie starych tytułów w nowych odsłonach, dzięki czemu tak zwany target wśród graczy powiększy się o fanów starych serii chcących spróbować swoich sił w nowej odsłonie swojej ulubionej starej gry.

 

Na pewno możemy wymienić trzy podstawowe, bardzo popularne produkcja MMO, które kontynuują wcześniejsze serie komputerowe. Jest to The Settlers Online, Anno Online oraz Stronghold Kingdoms.

 

tsetllThe Settlers swój debiut na światowym rynku miało w 1993, produkcja już wtedy podbijała serca wielu graczy, a kolejne części jedynie potwierdzały to, że pomysł stworzenia gry w której będziemy musieli zbudować wioskę i stworzyć z niej samowystarczalną społeczność, był strzałem w dziesiątkę. Obecnie zagrać możemy w The Settlers Online, które swoją popularność w dużej mierze zawdzięcza wcześniejszym wydaniom tego tytułu. Pod skrzydłami Ubisoftu, gra ta ciągle się rozwija i non stop przybywa jej nowych fanów i zagorzałych graczy. Jest to produkcja na przeglądarki, tak więc obecnie praktycznie każdy może w nią zagrać.

 

anDrugą ?odświeżoną? grą jest Anno Online. Pierwsza część, czyli Anno 1701 została wydana w 2006 roku, na komputery stacjonarne. Gra pozwalała na rozwijanie zamorskich posiadłości i dzięki ekonomicznym, często ryzykownym ruchom zdobywać coraz większe wpływy. Gra rozeszła się w ponad 4 milionach egzemplarzy. Obecnie dzięki firmie Ubisoft możemy zagrać w Anno Online, które dodaje wiele możliwości multiplayerowych, jak handel między graczami, czy zawieranie sojuszy i tworzenie gildii. Gra ta również została wydana w wersji free to play dostępnej na przeglądarki internetowe.
shDla osób lubujących się w średniowiecznych klimatach przypominamy o bardzo popularnej serii Stronghold. Pierwsza cześć tej serii wyszła w 2001 roku i jak na tamte czasy zaskoczyła przede wszystkim bardzo złożonymi zasadami rozgrywki oraz dość ciekawie wykonaną grafiką. Seria Stronghold (po polsku Twierdza) łączyła w sobie możliwość budowania zamku oraz fortyfikacji, a także elementy ekonomiczne. Obecnie studio, które było odpowiedzialne za serię na komputery stacjonarne wydało grę Stronghold Kingdoms wprowadzającą świat Stronghold do przeglądarek internetowych i dając jednocześnie możliwość wielu graczom z całego świata na wspólną rywalizację.

 

Jakich gier możemy spodziewać się w przyszłości? Czy inne studia odpowiedzialne za wielkie serie zdecydują się na wprowadzenie swojego tytułu do świata MMO? Miejmy nadzieję, że tak, ponieważ powyższe trzy tytuły jasno dają do zrozumienia, że dobrze zrobiona kontynuacja starej serii opłaca się i to w bardzo dużym stopniu, zarówno dla wydawcy jak i dla gracza.

Komentarze